تعریف اپلای یا Apply

طبق دیکشنری کمبریج اپلای یا Apply به صورت زیر تعریف می شود:

to request something, usually officially, especially in writing or by sending in a form

cambridge dictionary

به عبارتی اپلای به معنی درخواست چیزی کردن به صورت رسمی مخصوصا به صورت نوشته ای که در قالب فرم ارسال می شود. به صورت ویژه در فرایند دریافت ویزا تحصیلی اپلای به معنی ارسال درخواست رسمی شما برای ادامه تحصیل تعریف می شود.

فرایند اپلای چگونه انجام می شود؟

هنگامی که شما قصد اپلای کردن دارید و دسترسی فیزیکی به دانشگاه های خارج از کشور برای ارسال فرم های اپلای وجود ندارد بنابراین فرایند اپلای به صورت آنلاین و از طریق وب سایت دانشگاه ها انجام می شود. با مراجعه به سایت هر دانشگاه گزینه اپلای را مشاهده خواهید کرد و همچنین تمامی تاریخ های مهم اپلای نیز مشخص شده است. فرم های اپلای را اصطلاحا Application Form می گویند.شما با تکمیل این فرم ها درخواست رسمی اپلای خود را جهت بررسی به دانشگاه ارسال می کنید.

مهمترین مدارک اپلای

هنگام تکمیل فرم اپلای مهمترین مدارکی که نیاز دارید شامل:

 • اطلاعات شخصی
 • ایمیل و رمز عبور جهت ایجاد دسترسی به پنل اپلای
 • تعیین مقطع، رشته و گرایشی که متقاضی اپلای آن هستید.
 • تعیین ترم مورد نظر اپلای مثلا Fall 2020
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات به صورت ترجمه شده
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • GRE (آزمون GRE تنها برای کشور آمریکا و اپلای برای دانشگاه های آنجاست)
 • ذکر سوابق تدریس
 • ذکر سوابق شغلی
 • رزومه ، انگیزه نامه و توصیه نامه حداقل ۳ مورد از اساتید دانشگاه
 • پرداخت مبلغی مشخص به دانشگاه جهت بررسی مدارک اپلای شما

مراحل پیش از اپلای

انتخاب کشور، دانشگاه و استاد مناسب رزومه شما

هنگامی که قصد اپلای کردید و به این نتیجه رسیدید که برای ادامه تحصیل در کشور خارجی آماده هستید در این مرحله ابتدا باید کشور، دانشگاه و اساتید مورد نظر خود را شناسایی کنید. این پارامتر ها بسیار به شما کمک می کند تا در مسیر اشتباه قرار نگیرید و زمانتان به هدر نرود. در هنگام انتخاب کشور مناسب اپلای موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • موقعیت جغرافیایی
 • ارزش و اعتبار دانشگاه های کشور مقصد
 • شانس پذیرش شما
 • زبان کشور مقصد
 • ایرانیان مقیم آن کشور به خصوص دانشجویان ایرانی
 • فاند و کمک هزینه تحصیلی
 • رشته و گرایش مورد نظر

و کلی موارد مهم دیگه رو در نظر بگیرید.

آماده سازی و تهیه مدارک اپلای

رزومه و سابقه تحصیلی و کاری خودتون رو بنویسید وتمام مدارکی که دارید رو ترجمه رسمی بکنید. سعی کنید تمامی موارد مهمی که در زمان تحصیل یا شغل خود انجام داده اید بیان کنید. همچنین برخی نکات را در نوشتن رزومه و موارد دیگر در نظر داشته باشید.

 • رزومه معمولا نیازی به عکس ندارد
 • از کشیدن خط زیر موارد مهم خودداری کنید و به جای آن از بولد کردن استفاده کنید.
 • تحقیق ها و روش های خود را شفاف بیان کنید

نوشتن انگیزه نامه و گرفتن توصیه نامه

نوشتن Statement of Purpose  یا SOP یا انگیزه نامه یکی از مهمترین مراحل اپلای است. در واقع انگیزه نامه علاوه بر اینکه علایق و زندگی شما را بیان می کند بلکه به نوعی سطح زبان شما و مهارت نوشتن شما را نشان می دهد. انگیزه نامه باید بهترین متن نوشته شده شما به زبان انگلیسی باشد.

توصیه نامه یا Recommendation که متقاضی درخواست Letter of Recommendation از اساتید خود می کند. به عبارت دیگر اساتید سابق شما به عنوان معرف شما را به دانشگاه مقصد توصیه می کنند. توصیه نامه بستگی به مقطع اپلای از ۲ تا ۳ عدد مورد نیاز است.

بعد از تکمیل فرم اپلای

در این مرحله دانشجو باید منتظر ایمیل دانشگاه بماند تا وضعیتش مشخص شود، دانشگاه ها پس از بررسی فرم های اپلای متقاضیان به آنها از طریق ایمیل و پورتال اپلای اطلاع رسانی می کنند.

View this post on Instagram

تو این پست میخوایم در مورد تکمیل فرم اپلای دانشگاه صحبت کنیم. خب با فرض اینکه شما به اساتید دانشگاه ایمیل زدید و بهتون گفتن اپلای کنید (دانشگاه هایی که استاد تعیین کننده است) و یا رزومه متناسب اون دانشگاه رو دارید و میخوایید مدارکتون رو واسه کمیته تحصیلات تکمیلیشون بفرستید، شما باید تمامی مدراک مورد نیاز اون دانشگاه را به صورت اینترنتی در پورتال اون دانشگاه ثبت کنید. ۱٫ تو گام اول یه حساب کاربری با ایمیل خودتون تو اون سایت دانشگاه می سازید. ۲٫ وارد پورتال میشید و اطلاعات شخصی خودتون رو مثل سن و محل تولد و غیره پر می کنید. ۳٫ تو این مرحله رشته و مقطع و ترمی که میخوایید براش اپلای کنید رو انتخاب می کنید (مثلا دکترای مهندسی نفت ترم پاییز ۲۰۲۰) ۴٫ اطلاعات تحصیلیتون با ذکر دانشگاه و معدل و همچنین فایل مدرکتون رو آپلود می کنید (مدارک می تونن غیر رسمی و یا رسمی باشن بستگی به دانشگاه داره) ۵٫ مدارک زبان و جی آر ای در صورت نیاز ثبت و مدرکشو آپلود می کنید. ۶٫ سوابق پژوهشی و دستاوردهاتون رو وارد می کنید. ۷٫ معمولا برای مقاطع ارشد و دکترا به حداقل ۲ الی ۳ نفر نیاز دارید که شما رو توصیه کنه و تو این مرحله مشخصات و ایمیل اون افراد رو وارد می کنید. ۸٫ فرم رو تایید می کنید و هزینه بررسی اون رو که به طور میانگین از ۶۰ دلار تا ۱۰۰ دلاره رو پرداخت می کنید. در مورد مدارک زبان و جی آر ای بسته به دانشگاه یا اینکه میگن مدارکتون رو برای تایید واسمون پست کنید که هزینه ای بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومان برای هر مدرک در نظر بگیرید و یا ممکنه دانشگاه به سیستم آنلاین آیلتس ی تافل وصل باشه و نیازی نباشه مدارک رو پست کنید. هر سوالی داشتید لطفا بپرسید.🌹🌹🌹 #danioni #اپلای #اپلای_کانادا #اپلای_دانشگاه #اپلای_تحصیلی #اپلای_کردن #اپلای_آلمان #اپلای_ابرود #اپلای_کاری #اپلای_آمریکا #اپلای_استرالیا #اپلای_مهاجرت_اصولی #اپلای_دکتری #اپلای_دکترا #اپلای۲۰۲۰ #اپلای_۲۰۱۹ #مهاجرت #مهاجرت_کانادا #مهاجرت_تحصیلی #مهاجرت_آلمان #مهاجرت_کاری #مهاجرت_اروپا #مهاجرت_به_کانادا #مهاجرت_آسان #مهاجرت_ترکیه #مهاجرت_دائم #مهاجرت_قانونی

A post shared by Danioni (@danioni.ir) on

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۴.۹ / ۵. Vote count: ۱۲۵

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *