آزمون آیلتس یا IELTS  مخفف کلمات International English Language Testing System  به معنای سیستم بین‌المللی ارزیابی زبان انگلیسی است. این آزمون یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در حال حاضر است که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر هم ردیف با تافل، آزمون آمریکایی قرار می‌گیرد. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود.

سایت رسمی آزمون آیلتس را از این لینک مشاهده بفرمایید.

اعتبار بین المللی آزمون آیلتس

آیلتس آزمونی با اعتبار بین الملی است که معیاری جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند است.  امتحان IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان  IDP استرالیا برگزار می‌شود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند که چهار مهارت اصلی شما را ارزیابی می کند، این مهارت ها شامل:

  1. Speaking یا مهارت صحبت کردن
  2. Reading یا مهارت خواندن
  3. Writing یا مهارت نوشتن
  4. Listening یا مهارت گوش دادن

بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به دو شکل آکادمیک (Academic ) و جنرال (General) دسته بندی می شوند. طبق جدولی که در ادامه آورده شده تفاوت های آنها مشخص شده است.

نوع آزمون Speaking Writing Reading Listening
آکادمیک و جنرال Speaking برای هر دو نوع آزمون یکسان است. Writing برای هر دو نوع آزمون متفاوت است. Reading برای هر دو نوع آزمون متفاوت است. Listening برای هر دو نوع آزمون یکسان است

همچنین آزمون آکادمیک آیلتس مناسب برای تحصیل در خارج کشور است و آزمون جنرال برای سایر ویزا ها از جمله کار و زندگی مورد نیاز است.

هزینه آزمون آیلتس

 آزمون آیلتس در کشورهای مختلف با اندکی اختلاف حدودا ۲۲۵ دلار آمریکاست که با توجه به قیمت ارز در ایران و نوسانات بسیار شدید نمی توان قیمت دقیق آن را محاسبه کرد ولی در حال حاضر (۱۴ دی ماه ۹۸) برابر با:

  • هزینه آزمون آیلتس: ۳,۰۵۰,۰۰۰ تومان

بخش های آزمون آیلتس

نمره بندی این آزمون از ۱ تا ۹ سطح را شامل می‌شود. البته نمره قبولی برای این آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح ۵ نمره متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل سطح ۷ را می‌پذیرند.

بخش Speaking یا توانایی صحبت کردن در آزمون آیلتس

همانطور که قبلا ذکر شد این بخش آزمون در هر دو بخش جنرال و اکادمیک مشابه هستند به عبارتی دیگر هر دو گروه داوطلب آزمون جنرال و آکادمیک آزمون Speaking مشابهی خواهند داشت.

Speaking
روش برگزاری به صورت حضوری با شخصی به عنوان آزمون گیرنده که ممکن است ایرانی و یا خارجی باشد.
زمان آزمون ۱۴ الی ۱۵ دقیقه
روز برگزاری آزمون معمولا یک هفته تا دو روز قبل از آزمون سایر بخش ها به صورت مجزا برگزار می شود.
تعداد بخش های آزمون سه بخش (سوالات شخصی و ساده، بخص صحبت در مورد موضوع مشخص شده بر روی کارت، سوالات کلی و مرتبط با بخش دوم به صورت بحث و گفتگو با اگزمینر یا آزمون گیرنده)
روش نمره دهی مهارت های شما در آیتم های زیر بررسی می شود و نمره ای از ۱ تا ۹ برای شما در نظر گرفته می شود.

بخش Listening یا توانایی گوش دادن در آزمون آیلتس

همانطور که قبلا ذکر شد این بخش آزمون در هر دو بخش جنرال و اکادمیک مشابه هستند به عبارتی دیگر هر دو گروه داوطلب آزمون جنرال و آکادمیک آزمون Speaking مشابهی خواهند داشت.

Listening
روش برگزاری به صورت کتبی  به همراه دو مهارت خواندن و نوشتن با هم در یک روز برگزار می شود. فایل صوتی آزمون از طریق بلندگو و گوشی های مخصوص برای داوطلب برای فقط یک بار پخش می شود. این آزمون شامل ۴۰ سوال و هر بخش ۱۰ سوال در نظر گرفته شده است.
زمان آزمون ۳۰-۳۵ دقیقه + ۱۰ دقیقه وقت اضافه جهت انتقال پاسخ سوالات در پاسخ نامه
تعداد بخش های آزمون چهار بخش اصلی شامل:
دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می‌باشد.
دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخش ها هستند.
روش نمره دهی مطابق با پاسخ های شما در پاسخ نامه و کلید آزمون نمره شما از ۰ تا ۹ ارزیابی می شود.
روش نمره دهی آزمون Listening
تعداد پاسخ صحیح از ۴۰ نمره آزمون شما
۱۱-۱۲ ۴
۱۳-۱۵ ۴٫۵
۱۶-۱۷ ۵
۱۸-۲۲ ۵٫۵
۲۳-۲۵ ۶
۲۶-۲۹ ۶٫۵
۳۰-۳۱ ۷
۳۲-۳۴ ۷٫۵
۳۵-۳۶ ۸
۳۷-۳۸ ۸٫۵
۳۹-۴۰ ۹

بخش Reading یا توانایی خواندن در آزمون آیلتس

همانطور که قبلا ذکر شد این بخش آزمون در هر دو بخش جنرال و اکادمیک متفاوت هستند به عبارتی دیگر هر دو گروه داوطلب آزمون جنرال و آکادمیک آزمون Reading متفاوتی خواهند داشت.

Reading
روش برگزاری به صورت کتبی  به همراه دو مهارت گوش دادن و نوشتن با هم در یک روز برگزار می شود. شامل سه متن و ۴۰ سوال است.
نوع جنرال متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آن افراد غیر متخصص است. متن اول شامل ۱۳ سوال در مورد امور روزمره اجتماعی است. متن دوم شامل ۱۳ سوال در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است. متن سوم شامل ۱۴ سوال یک متن بلند با موضوعی عمومی است
نوع آکادمیک متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است. متون جنبه علمی دارند. حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.
زمان آزمون ۶۰ دقیقه  بدون وقت اضافه جهت انتقال پاسخ سوالات در پاسخ نامه
روش نمره دهی مطابق با پاسخ های شما در پاسخ نامه و کلید آزمون نمره شما از ۰ تا ۹ ارزیابی می شود.
روش نمره دهی آزمون Reading
تعداد پاسخ صحیح از ۴۰ آزمون جنرال نمره آزمون جنرال تعداد پاسخ صحیح از ۴۰ آزمون آکادمیک نمره آزمون آکادمیک
۲۶-۲۷ ۵٫۵ ۱۹-۲۲ ۵٫۵
۳۰-۳۱ ۶ ۲۳-۲۶ ۶
۳۲-۳۳ ۶٫۵ ۲۷-۲۹ ۶٫۵
۳۴-۳۵ ۷ ۳۰-۳۲ ۷
۳۶ ۷٫۵ ۳۳-۳۴ ۷٫۵
۳۷-۳۸ ۸ ۳۵-۳۶ ۸
۳۹ ۸٫۵ ۳۷-۳۸ ۸٫۵
۴۰ ۹ ۳۹-۴۰ ۹

بخش Writing یا توانایی نوشتن در آزمون آیلتس

همانطور که قبلا ذکر شد این بخش آزمون در هر دو بخش جنرال و اکادمیک متفاوت هستند به عبارتی دیگر هر دو گروه داوطلب آزمون جنرال و آکادمیک آزمون Writing متفاوتی خواهند داشت.

Writing
روش برگزاری به صورت کتبی  به همراه دو مهارت گوش دادن و خواندن با هم در یک روز برگزار می شود. شامل دو سوال  و مجوعا ۱ ساعت زمان است. بخش اول ۲۰ دقیقه و بخش دوم ۴۰ دقیقه زمان تخصیص داده شده است.
نوع جنرال در موضوع اول (TASK ۱) باید نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر نامه‌ای کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. در موضوع دوم (TASK ۲) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.  
نوع آکادمیک در موضوع اول (TASK ۱) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید. در موضوع دوم (TASK ۲) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.  
زمان آزمون ۶۰ دقیقه  
روش نمره دهی مطابق با پاسخ های شما در پاسخ نامه و کلید آزمون نمره شما از ۱ تا ۹ ارزیابی می شود.
آیتم های نمره دهی Task ResponseCoherence & CohesionLexical ResourceGrammar Range & Accuracy

فرایند اجرای آزمون آیلتس

در روز امتحان ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing پاسخ خواهید داد. در بخش Writing و Reading شما این امکان را دارید که از قسمت های مختلف سوالات شروع به پاسخگویی کنید. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت   Speaking  دوازده روز قبل از امتحان به شرکت کنندگان اعلام می‌شود. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار  یا اتود را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند.

نتایج امتحان ، ۱۳ روز پس از پایان یافتن آزمون کتبی اعلام خواهد شد و کارنامه در اولین روز کاری بعد از ۱۳ روز تحویل پست یا داوطلب داده خواهد شد. مسئولان دفتر امتحان اجازه ندارند تا از طریق تلفن،‌ فکس، یا پست الکترونیکی نتایج را به اطلاع داوطلبان برسانند.

تا ۵ کارنامه برای دانشگاه ها و موسسات مورد درخواست شما بصورت رایگان توسط دفاتر برگزار کننده امتحان ارسال می‌گردد، بشرطی که از تاریخ امتحان شما یک ماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یک ماه از تاریخ امتحانتان سپری شود و یا بیشتر از ۵ کارنامه بخواهید برایتان ارسال بشود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را پرداخت کنید. اکثر دانشگاه ها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

مقایسه نمره آیلتس و تافل

جهت مقایسه و تبدیل نمره آزمون آیلتس به تافل و برعکس می توان از جدول زیر استفاده کرد.

آیلتس تافل
۹ ۱۱۸-۱۲۰
۸٫۵ ۱۱۵-۱۱۷
۸ ۱۱۰-۱۱۴
۷٫۵ ۱۰۲-۱۰۹
۷ ۹۴-۱۰۱
۶٫۵ ۷۹-۹۳
۶ ۶۰-۷۸

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۴.۹ / ۵. Vote count: ۱۲۷

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

نظرات در مورد “آزمون آیلتس

  1. اشتراک ها: اپلاي و مهاجرت به آفريقاي جنوبي-اپلاي و مهاجرت به آفريقاي جنوبي -

  2. اشتراک ها: اپلای چیست؟ بهترین روش اپلای- اپلای یعنی چه؟ - دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

  3. اشتراک ها: چگونه آلمانی صحبت کنیم: سریع ترین روش یادگیری زبان آلمانی - دانی آنی مرجع تخصصی اپلای

  4. اشتراک ها: تافل یا آیلتس - دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

  5. اشتراک ها: مهاجرت به نیوزلند | تحصیل در نیوزلند | دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *