اعضای هیئت علمی دانشگاه های خارج از کشور بر اساس عنوان در رده ها و گروه ها مختلف طبقه بندی می شود. این طبقه بندی ها با توجه به مزایا و حقوقی که ممکن است مربوط به هر دسته یا طبقه بندی باشد ، از اهمیت برخوردار هستند. همچنین دانشجویان در زمان پیدا کردن اساتید مورد نظرشان حتما باید به این عناوین دقت کنند چرا که ممکن به اساتید نامربوط مکاتبه کرده و زمان خود را از دست دهند. بنابراین دانستن دقیق این عناوین به شما در فرایند اپلای و اخذ پذیرش بسیارکمک خواهد کرد.

در این مقاله به تعریف سه دسته مهم پرداخته شده است.

 1. تعریف عناوین بر اساس رتبه علمی استاندارد
 2. تعریف عناوین بر اساس پیشوند ها و پسوند های مکمل رتبه بندی استاندارد
 3. تعریف عناوین  بر اساس رتبه بندی استاندارد مدرسین

همچنین مقاله دیگر ما را در خصوص یافتن اساتید مناسب مطالعه بفرمایید.

تعریف عناوین بر اساس رتبه علمی استاندارد

ملاک ها و معیارهای استانداردی برای مشخص کردن درجه و انواع دستاوردهای اساتید دانشگاه طراحی شده اند که در ادامه توضیح داده شده است.:

مربی (Instructor)

به اساتیدی گفته می شود که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و به عنوان هیئت علمی رسمی دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند.

استاد یار (Assistant Professor)

اعضای هیئت علمی که که دارای مدرک دکتری  هستند بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. و در این دوره جهت ارتقا به درجه دانشیاری باید حداقل امتیازات پژوهشی لازم را کسب کنند. قابل ذکر است که ارتقا از استادیاری به استادی به طور مستقیم امکان پذیر نیست.

دانشیار (Associate Professor)

درجه ی بالاتر از استادیاری و پایین تر از استاد تمامی است که اعضای هیئت علمی برای استاد شدن باید حداقل سوابق تدریس، پژوهشی و سوابق مدیریتی در دانشگاه را داشته باشند.

استاد (Professor)

بالاترین درجه اعضای هیئت علمی است که اساتید می توانند آن را اخذ کنند.

تعریف عناوین بر اساس پیشوند ها و پسوند های مکمل رتبه بندی استاندارد

رتبه بندی و تشخیص دقیق تر عناوین هیئت علمی دانشگاه ها با پیشوند ها و پسوند ها مشخص می شوند. به عبارت دیگر با استفاده از پسوند به طور دقیق تری می توان وضعیت استاد را تشخیص داد. در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

University Professor

عنوان استاد دانشگاه به اعضای بسیار برجسته و ممتاز هیئت علمی دانشگاه گفته می شود که از لحاظ بین الملی به عنوان یک متخصص شناخته می شوند و حتی تخصص خود را در بیش از یک حوزه نشان می دهند، همچنین به عنوان مربی، مدرس و سخنران کلیدی دانشگاه در برنامه های علمی دانشگاه شناخته می شوند.

Clinical

این پیشوند به اساتیدی گفته می شود که در درجه اول آموزش های عملی و کاربرد این آموزش ها را نشان می دهند. در دانشکده های پزشکی این عنوان به کسی اطلاق می گردد که صرفا فعالیتش محدود به مراکز کلینیکی و بهداشت عمومی و تدریس در این حوزه ها باشد.

Associate Professors of the Practice and Professors of the Practice

اساتید آموزشی هستند که وظایف اصلی آنها تدریس، راهنمایی و مشاوره و خدمت به دانشگاه است. بنابراین این پسوند به افرادی گفته می شود که از طریق تدریس به بیان تجربیات و دانش خود می پردازند.

Research

به اساتیدی اطلاق می شود که توانایی تحقیق بالایی داشته باشند و این توانایی ها را در سوابق تحقیقاتی و علمی آنها بتوان جستجو کرد. این اساتید معمولا از طریق همکاری با مراکز خارج از دانشگاه حمایت مالی می شوند. این اساتید می توانند گاهی اوقات به تدریس و یا ارائه سخنرانی بپردازند و گاهی اوقات عنوان هیئت علمی تحقیقاتی موقت و یا یک ساله است.

 1. Research Instructor
 2. Research Assistant Professor
 3. Research Associate Professor
 4. Research Professor

Adjunct

این عنوان به اساتیدی گفته می شود که محل دائمی استقرار آن ها در دانشگاهی که به او این عنوان را داده اند نیست و از دانشگاهی دیگر در این دانشگاه مشغول به تحقیق و مطالعه است. اساتید کمکی معمولا به صورت نیمه وقت ویا دوره ای در دانشگاه ها مشغول به کار می شوند و وظایف انها بسته به قوانین دانشگاه ها متفاوت است.

 1. Adjunct Assistant Professor
 2. Adjunct Associate Professor
 3. Adjunct Professor

Visiting

این عنوان مختص اساتیدی است که در دانشکده و یا موسسه دیگری تدریس می کنند و یا حتی رشته آنها نیز متفاوت باشد و به صورت موقت در دانشکده یا موسسه ای دیگر اقدام به تدریس یا تحقیق می کنند.

 1. Visiting Assistant Professor
 2. Visiting Associate Professor
 3. Visiting Professor

Emeritus

به اساتیدی گفته می شود که پس از بازنشستگی به طور مادام العمر در دانشگاه و دانشکده ها به رسمیت شناخته می شوند.

Affiliated/Secondary Appointment

زمانی به اساتید گفته می شود که آنها به طور تمام وقت برای برقراری رسمی ارتباط با دانشکده یا موسسه دیگر مشغول به کار می شوند. حق و حقوق اساتید وابسته را هر دانشگاه و دانشکده به طور مجزا تعیین می کنند.

تعریف عناوین  بر اساس رتبه بندی استاندارد مدرسین

Lecturer

اعضای هیئت علمی دانشگاه که در درجه اول وظایف آن ها تدریس است و می توانند به صورت تمام وقت و یا پاره وقت در دانشگاه فعالیت کنند.

Senior Lecturer or Master Lecturer

مدرسین بسیار باتجربه ای که مهارت های خود را در تدریس نشان داده باشند.

پیشنهاد میکنیم از لیست اساتید این دانشگاه دیدن فرمایید.

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۴.۹ / ۵. Vote count: ۵۷

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

نظرات در مورد “دسته بندی عنوان و رتبه اساتید دانشگاه خارج از کشور

 1. اشتراک ها: همه چيز در مورد RA/TA/GA و دريافت فاند - دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *