یکی از فرایند های بسیار مهم اپلای و گرفتن فاند تحصیلی یافتن استاد مناسب و مکاتبه با آن هاست. در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا اساتید نقش بسیار مهمی در پذیرش شما و اخذ ویزای تحصیل دارند. بنابراین حتما در هنگام اپلای، پیدا کردن اساتید هیئت علمی دانشگاه که زمینه تحقیقاتی نزدیکی به شما دارند باید در اولویت قرار گیرد.

به طور کلی دانشگاه ها در سیستم اپلای به دو صورت دانشجو جذب می کنند:

  1. دانشگاه استاد محور
  2. دانشگاه کمیته محور

در دانشگاه های استاد محور، اساتید نقش تعیین کننده جهت پذیرش مستقیم شما دارند و در صورتی که موفق شوید تایید استاد را بگیرید به شما پذیرش خواهند داد.

در دانشگاه کمیته محور که متشکل از اعضای هیئت علمی آن دانشگاه است به صورت تیمی در خصوص شما تصمیم گیری می شود.

اما چگونه باید استادی پیدا کنیم که مناسب رشته و زمینه پژوهشی ما باشد تا پذیرش و مسئولیت فاند تحصیلی را برعهده بگیرد؟

چهار روش متداول تعیین اساتید اپلای:

  1. مشورت با افراد باتجربه و آگاه
  2. از طریق وب سایت دانشگاه ها
  3. از طریق مراجع و پایگاه های علمی
  4. با استفاده از مقالات پژوهشی و کتاب های اساتید

مشورت با افراد باتجربه و آگاه

همواره مشورت با دانشجویانی که موفق شده اند پذیرش کسب کنند و اپلای آنها موفق بوده است یکی از بهترین روش هاست، مخصوصا اگربه تازگی اپلای کرده باشند. علاوه بر این اساتید و هیئت عملی دانشگاه های داخلی نیز به دلیل مطالعه مقالات و پژوهش های گوناگون با اساتید خارج از کشور در ارتباط هستند و همچنین به پشتوانه تجربه خودشان و یا دانشجویان سابقشان این افراد نیز بسیار مناسب هستند.

یافتن استاد از طریق جستجو در وب سایت دانشگاه های مختلف

جستجوی استاد در وبسایت دانشگاه های هدف، یک شیوه شناخته شده و مطرح برای یافتن اساتید، به خصوص زمانی که دانشگاه خاصی مد نظر شما است می باشد. بنابراین شما با مراجعه به وبسایت دانشگاه های مورد نظر و جستجو در بخش هیات علمی دانشکده و دپارتمان خود می توانید اساتیدی که بیشترین شباهت و همپوشانی کاری را با پژوهش های شما دارند مشخص کرده و آنگاه به مکاتبه با آنها بپردازید.

ارائه عملی این روش

ساده ترین روش اینه که اسم اون دانشگاه و بعدش دانشکده رو تو گوگل بیارم و تهش اضافه کنیم Faculty
به عنوان مثال :

University Of Texas At Austin Civil Engineering Faculty
خب حالا که پیچ اساتید رو پیدا کردیم می تونیم یکی یکی اساتید رو بررسی کنیم.
نکته: سایت خیلی از دانشگاه ها میشه بر اساس گرایش استاد فیلتر کرد که کارو راحت میکنه
نکته: اگه هیچ اطلاعاتی از گرایش اساتید نبود به قسمت Labs و یا Research Area سر بزنید، اونجا کلی اطلاعات راجع به اساتید هستش و گرایش هاشون.
با فرض اینکه استاد رو پیدا کردیم حالا وارد پیجشون بشید و راجع به تحقیقاش و مقالاتش بیشتر بخونید و ببینید آیا به زمینه شما نزدیک هست یا نه.

توجه به چند نکته


نکته: حتما اگه استاد پیج آزمایشگاهشو گذاشته سر بزنید و همه موارد آزمایشگاهش رو چک کنید.
نکته: لیست دانشجوهای فعلیش رو هم نگاه کنید و ببینید آیا دانشجو ایرانی داره یا نه
خب اگه استاد گفته بود موقعیت خالی داره و یه سری مدارک واسه اپلای لازم داره اونا رو تهیه کنید و بهش ایمیل بزنید.

جستجوی استاد از طریق پایگاه های علمی

امروزه شبکه های اجتماعی به دلیل استقبال گسترده در همه زمینه ها نفوذ کرده اند. یکی از زمینه های که می تواند برای افراد اکادمیک مفید باشد جستجوی استاد استفاده از شبکه های اجتماعی است. در این مقوله هر شبکه ای کمک کننده نیست و لازم است فقط به شبکه های تخصصی آکادمیک مراجعه شود. از این رو مهم ترین شبکه های اجتماعی دانشگاهی شامل از گوگل اسکالر (google Scholar)، ریسرچ گیت (Researchgate)، و شبکه آکادمیا (academia)   هستند.

این شبکه ها که از مهم ترین شبکه های اجتماعی برای محیط آکادمیک هستند در واقع یک پایگاه داده ای بسیار بزرگ و جامع از همه اساتید و پژوهشگران مطرح دانشگاه ها هستند. در واقع غالب اساتید دانشگاه ها در این شبکه ها صفحه مخصوص به خود را دارند و فقط کافی است که تا زمینه تحقیقاتی (research interests) مورد نظر را در آن جستجو کرد.

یافتن استاد از روش جستجو در منابع پژوهشی و مقالات

روشی دیگر برای جستجوی اساتید، استفاده از مقالات و پژوهش های منتشرشده توسط آنها است. این روش برای افرادی مناسب است که کاملا با زمینه تحقیقاتی خود آشنا هستند و می دانند که در زمان اخذ پذیرش قصد دارند تا بر روی چه پروژه ای فعالیت کنند. در این روش می توان در بخش های مختلف یک مقاله، از جمله بخش مولف مقاله، بخش منابع و مآخذ مقاله و … به نام های اساتید مرتبط با زمینه کاری دست پیدا کرد تا از طریق پیدا کردن استادی و سپس جستجو در گوگل، اطلاعات تکمیلی از جمله دانشگاه محل تدریس، زمینه های تحقیقاتی، اطلاعات تماس و غیره را به دست بیاید.

خاطرات یکی از دانشجویان زبان شناسی آمریکا از نحوه پیدا کردن استاد

شروع ماجرای اپلای

بچه ها اونموقع که من اپلای میکردم نمیدونستم بایدزبانشناسی اپلای کنم یاآموزش (اجوکیشن).بک گراند زبانشناسی نداشتم،فقط چنتاواحدتودانشگاه برداشته بودم.فکر‌میکردم منی که ایران آموزش زبان انگلیسی خوندم باید زبانشناسی اپلای کنم و آموزش انگلیسی تو آمریکا به درد نمی خوره.شروع کردم دنبال دانشگاه گشتن.هرروزدنبال استاد می گشتم که ببینم از ریسرچ کدوم استادی یه کم سردرمیارم.غافل ازاینکه یه کم سر در آوردن برای اپلای کافی نیست. چون این اطلاعات کم باعث میشه تو یه قسمت از انگیزه نامه ات که توضیح میدی «چیکار میخوای بکنی وقتی اومدی این دانشگاه»چیزای ضعیف و به درد نخور بنویسی.چون علم ‌کافی نداری و استادی که اونو میخونه می فهمه که تو خیلی بلد نیستی.درنتیجه چی میشه؟پول و وقتی که گذاشتی برای اپلای اون دانشگاه هدر میره.

انتخاب دانشگاه

من چهارتا دانشگاه زبانشناسی اپلای کردم.چه دانشگاههایی هم بودن همینطوری اپلای کرده بودم.امیدوارهم بودم
۱. یونیورسیتی آو فلوریدا
۲. یونیورسیتی آو‌ راچستر
۳. راتجرز یونیورسیتی
۴. جورج میسن یونیورسیتی


ازهرچهارتاشون یکی یکی ریجکت شدم. بعدهایک اتفاقی افتادکه من متوجه شدم چیزایی که من بلدم توی دپارتمانهای اجوکیشن هست،نه زبانشناسی.
اون اتفاقه هم این بودکه استادمون دوران ارشدبرای یکی ازکلاسا یه کتاب خیلی جدیدازآمریکامعرفی کرده بودبخونیم ومن بصورت خیلی اتفاقی ازاون کتاب تو یه دفترچه کوچیک نت برداشته بودم وکنارش نوشته بودم،”وای چه ایده ای!”،”به به چه چیزی گفته”،”با توجه به این خط،من می تونم روفلان چیز وبهمان چیزکارکنم”، و کلی ازاین نت ها.

ایده یافتن استاد

دورانی که دنبال استادمیگشتم یهوچشمم به این دفترچه افتادوخیلی اتفاقی اسم نویسنده شوسرچ کردم توگوگل!بله…نویسنده ش توی دپارتمان اجوکیشن دانشگاه تگزاس در سن انتونیو استادبود! یک لحظه هم درنگ نکردم وبرداشتم به استاده ایمیل زدم وعکس ازدفترچه م فرستادم براش که نگاه کن من کتابتو خوندم وکلی ازش الهام گرفتم. یادداشت هامو نشون دادم وگفتم چقد ازخوندن کتابش لذت بردم. جواب دادوگفت خیلی خوشحالم که کتاب من توایران به دردت خورده ولذت بردی.بک گراند خیلی خوبی داری وبه نظرمیرسه خیلی علاقه مندی.این لینک اپلایه،اپلای کن واسم منوبه عنوان استادی که میخوای باهاش کارکنی توانگیزه نامه ت بنویس. خلاصه کلی خوشحال شدم واپلای کردم و یک ماه بعد ایمیل اومد:
Congratulations! We are pleased to inform you that you have been admitted.
حس اون لحظه مو نمی تونم‌توصیف کنم

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

نظرات در مورد “چگونه در فرایند اپلای استاد پیدا کنیم؟

  1. اشتراک ها: دسته بندي عنوان و رتبه اساتيد دانشگاه خارج از كشور - دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

  2. اشتراک ها: همه چيز در مورد RA/TA/GA و دريافت فاند - دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *