هنگامی‌که تصمیم نهایی را برای اپلای و تحصیل در خارج از کشور گرفتید نیاز دارید که ابتدا تحقیق کنید و سپس فرایند اپلای را انجام دهید. آیا از شروع فرایند اپلای ترس دارید و مدام آن را به تعویق می‌اندازید؟

خب در ابتدا بیان کنم که استرس نیازی نیست! هر چه زودتر فرایند جمع‌آوری اطلاعات و فرایند اپلای را آغاز کنید شانس شما برای دریافت پذیرش بالاتر خواهد بود و می‌توانید به دانشگاه‌های بیشتری درخواست دهید.

باور کنید فرایند اپلای خواه برای کشورهای اروپایی مانند آلمان، انگلیس، فرانسه یا کشورهای آمریکا، کانادا و حتی چین و سایر کشورها آن‌گونه که فکر می‌کنید پیچیده و سخت نیست.

خب شما باید به چند نکته مهم و برخی جزئیات مهم توجه کنید و همچنین مدارک موردنیاز خود را هر چه سریع‌تر آماده کنید.

به انتخاب‌هایتان تنوع دهید

حتی اگر شما باهدفی کاملاً مشخص برای دانشگاهی خاص قصد اپلای داشته باشید، بازهم همیشه عاقلانه این است که حداقل برای سه دانشگاه چه در یک کشور چه در چندین کشور اپلای کنید.

این جمله دالایی لاما را در نظر داشته باشید:

گاهی اوقات نرسیدن به آنچه می‌خواهید ضربه‌ای شگفت‌انگیز از سوی شانس است.

دالایی لاما

بنابراین با رد شدن از سوی دانشگاه‌ها ناامید نشوید و سعی کنید که تصاویر بزرگ‌تری در ذهنتان ایجاد کنید و اجازه ندهید موانع شما را از رسیدن به هدفتان بازدارد.

دانشگاه آمریکا

واقع‌بین و آگاه باشید

با دقت هرچه بیشتر نیازمندی‌های آن دانشگاه را مطالعه کنید. اگر تصویر مشخصی از نیازمندی‌ها ندارید حتماً با بخش‌های بین الملی دانشجویی آن دانشگاه و یا مشاوران دانشگاه ارتباط برقرار کنید. اکثر اوقات تمامی این اطلاعات در وب‌سایت‌های دانشگاه موجود است که شما می‌توانید با بررسی سایت دانشگاه اطلاعات لازم را کسب کنید.

روش اپلای خود را به‌دقت پیدا کنید

به‌طورمعمول فرایند اپلای از طریق وب‌سایت دانشگاه مقصد و به‌طور مستقیم بوده و شما باید مدارک خود را در آنجا بارگذاری کنید و در صورت نیاز مدارک خود را برای دانشگاه پست کنید. اما برخی از کشورها سیسم آنلاینی دارند که می‌توان با یک‌بار اپلای برای چندین دانشگاه اقدام به اپلای کنید و حتی گزینه‌های بیشتری در خصوص تعیین رشته‌های موردنظرتان دارند.

به جزئیات دقت کنید

وقتی‌که به‌طور هم‌زمان برای چندین دانشگاه اپلای می‌کنید مطمئن شوید که تمامی گام‌ها را به‌درستی انتخاب می‌کنید ازجمله نام اساتید دانشگاه‌ها را اشتباه وارد نکنید و همچنین برنامه‌های تحصیلی آن دانشگاه‌ها نیز ممکن است متفاوت باشد. انگیزه نامه متناسب با آن دانشگاه تهیه کنید و نام آن دانشگاه را به‌درستی در آن ذکر کنید.

انگیزه نامه شخصی‌تان را بسازید

ارسال انگیزه نامه برای اکثر دانشگاه‌ها به‌عنوان یکی از نیازها قلمداد می‌شود. هرچند نمونه‌های بسیاری در اینترنت موجود است ولی در ادامه نکاتی ذکر می‌شود که حتماً به آن دقت کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله ما را در خصوص تهیه انگیزه نامه مطالعه بفرمایید.

تلاش کنید تا جایی که می‌توانید صادق  باشید و تجربیات شخصی خود را بیان کنید و ارتباط بین این تجربیات و سوابق دانشگاهی‌تان برقرار کنید و برای تحصیلات آینده خود برنامه ارائه دهید. همچنین مطمئن شوید دلایل انتخاب آن دانشگاه و رشته موردنظر را بیان کنید و توضیح دهید که تحصیل در این رشته چه دستاوردی برای شما خواهد داشت.

در خصوص مدارک خود دقت کنید

تمامی مدارک موردنیاز اپلای باید ترجمه‌شده و به‌صورت رسمی مهرشده باشند. این مهرها و ترجمه صحیح واسط شما و دانشگاه مقصد است. قبل از ترجمه رسمی و تائید حتماً از مترجم خود پیش‌نویس دریافت کنید و تمامی موارد را چک کنید. به‌عنوان‌مثال ممکن است مترجم نام تخصصی دروس شما را نداند و یا به‌اشتباه ترجمه کرده باشد بنابراین چک کردن پیش از تائید نهایی ضروری است.

برخی لینک های مفید در خصوص اپلای را مطالعه بفرمایید.

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

نظرات در مورد “چگونه برای دانشگاه‌ها اپلای کنیم و نکاتی در خصوص دریافت پذیرش در سال ۲۰۲۰

  1. اشتراک ها: سفارت آلمان-اپلای و مهاجرت به آلمان ویزا آلمان 2020 - دانی آنی، مجله تخصصی اپلای و مهاجرت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *