پس از آزمون کنکور علوم تجربی هر ساله در ایران تحصیل پزشکی در خارج از کشور تبدیل به یکی از انتخاب ها می شود. موج نا امیدی که در دانش آموزان پر تلاش با آن رورو می شوند به دنبال تحصیل رشته های مطرح در خارج از کشور می روند. البته ذکر این نکته لازم است که عدم ساختار صحیح نظام آموزشی ایران باعث شده بسیاری در ایران به حق خود در کنکور ایران نرسند. از سوالات متناقض و غرض دار گرفته تا سهمیه های مختلف و غیز عادلانه که باعث از بین رفتن ساعتها و روزها و ماه ها تلاش میشود.

 1. بهترین کشور جهت اخذ پذیرش پزشکی در خارج از کشور کدام کشور است؟
 2. کم هزینه ترین کشو جهت تحصیل پزشکی کجاست؟
 3. آیا کشوری هست بدون آزمون بتوان رشته پزشکی را پذیرش گرفت؟
 4. بیشترین دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران در کدام کشور است؟

برای متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور می‌ توانند در رشته‌ های پرطرفدار مانند دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی برای ادامه تحصیل اقدام کنند. برای خیلی از دانشجویان تحصیل پزشکی، یک هدف مهم است و یک موضوع محبوب و پر مخاطب به شمار می‌ آید. متقاضیان باید از شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور آگاه باشند و مزایا و معایب کشورهای مورد نظر را جستجو نمایند. برای تحصیل در خارج از کشور در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی، متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت نمایند اما رشته داروسازی در بسیاری از کشور ها بدون آزمون ورودی است.

از سال ۲۰۱۹ به بعد با اعلام شدن دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و نشر لیست این دانشگاه ها بیشترین کشورهایی که در زمره انتخابها جهت تحصیل بوده اند کشور های ترکیه، مجارستان، کانادا، آلمان، اتریش، گرجستان، صربستان و اتریش می باشند. در زیر به بخشی از این کشورها که بیشترین متقاضی را دارند میپردازیم.

تقسیم بندی تحصیل پزشکی در خارج از کشور

تقسیم بندی زیر با توجه به تراز دانشگاه مورد نظر، آزمون ورودی و مقصد انجام شده است که عبارتند از:

 • کشورهای با رتبه علمی بالا و هزینه کم
 • کشورهای با رتبه علمی بالا و هزینه بالا
 • کشورهای با مدرک علمی نامعتبر و هزینه بالا
 • کشورهای با مدرک علمی متوسط و هزینه کم
 • کشورهای با رتبه علمی متوسط و هزینه متوسط

کشورهای آلمان و اتریش دارای سطح علمی بالا و هزینه تحصیلی پایین هستند. مدرک این دو کشور بسیار معتبر است و با توجه به کم هزینه بودن تحصیل، مقصد بسیار خوبی برای دانشجویان است. این دو کشور دارای امتحان ورودی بوده و در صورت قبولی می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های جهان مشغول به تحصیل شوید. جهت آشنایی با مقاله تحصیل پزشکی در آلمان به مقاله مورد نظر رفته و کسب اطلاعات دقیق نمائید و همچنین جهت کسب اطلاعات دقیق در زمینه تحصیل پزشکی در اتریش نیز به مقاله مورد نظر رفه و کسب اطلاعات دقیق مهاجرتی نمائید.

دو کشور انگلستان و آمریکا دارای امتحان ورودی آسانتر نسبت به دو کشور آلمان و اتریش هستند اما هزینه تحصیل در این دو کشور بسیار بالا است. یکی از مزیت‌ های تحصیل در کشور انگلیس، تحصیل در دانشگاه‌ های برتر دنیا مانند کبریج، هاوارد و آکسفورد است که رشته‌ ها به زبان انگلیسی تدریس می‌ شوند. در این دانشگاه‌ ها به اضافه دانشگاه ملی وین و دانشگاه پزشکی هامبورگ، شرایط معادلسازی برای متقاضیان وجود دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در خارج از کشور

هزینه تحصیل در کشورهای هند و مالزی بالا می‌ باشد و همچنین مدرک دانشگاه‌ های این کشورها نیز نامعتبر است. مدرک پزشکی کشور هند مورد تأیید بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و ایران نیست. هزینه تحصیل در کشور ترکیه کم است و رتبه‌ های علمی این کشور نیز متوسط است. بعضی از دانشگاه‌ های این کشور معتبر و بعضی دیگر نامعتبر هستند. هزینه تحصیل در کشورهای مجارستان و چک متوسط است و مدارک علمی این دو کشور متوسط هستند.

مدارک دانشگاه‌ های این دو کشور مورد تأیید کشورهای اروپایی است. مزایا و معایب تحصیل پزشکی در خارج برای هر کدام از کشورهای اروپایی متفاوت است و کشورهای مجارستان، آلمان، اتریش، روسیه و ترکیه مزایای خاصی را برای متقاضیان در نظر گرفته‌اند. قبولی در کنکور کشور ایران، هیچ تأثیری در پذیرش متقاضیان ندارد و گذراندن چند واحد فقط برای معادلسازی شاید مفید باشد. در ادامه به انواع تحصیل پزشکی در کشورهای متخلف می‌پردازیم.

تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های معتبر و مختلفی در کشور ترکیه وجود دارد و برخی از آنها مورد تأیید ایران هستند و مدارک آنها مورد قبول قرار می‌ گیرد. در رشته‌ های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می‌ توانید در این دانشگاه‌ ها ادامه تحصیل دهید. از سال ۲۰۱۹ تعداد دانشگاه های مورد تائید این کشور از ۵ دانشگاه به ۶ دانشگاه ارتقا یافت. چنانچه دوره های YOS و SAT را در کشور ترکیه و در کالج معتبری سپری کنید شانس بسار بالایی جهت قبولی در این کشور دارید. میتوان گفت بیشترین متقاضی تحصیل پزشکی در خارج از کشور در حال حاضر در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند.

یکی از مزیت‌ های تحصیل پزشکی در ترکیه، مناسب بودن هزینه‌ های زندگی و تحصیل است. در کشور ترکیه، هزینه‌ های تحصیل پزشکی نسبت به کشورهای دیگر در دوره‌ های پیش پزشکی نیز کمتر است. اگر در آزمون دوره پیش پزشکی قبول شوید، می‌ توانید به تحصیل در رشته پزشکی در این کشور مشغول شوید. اصطلاح سکوی پرتاب به دنیای پزشکی اروپا، در مورد تحصیل پزشکی در کشور ترکیه می‌ باشد. جهت آگاهی کامل در این زمینه به مقاله مورد نظر رفته با عنوان پزشکی در ترکیه رفته و کسب اطلاعات دقیق نمائید.

در حال حاضر بیشترین تعداد دانش آموز ایرانی جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور ترکیه میباشد.

تحصیل پزشکی در کانادا

دانشگاه‌های بسیار خوبی در کشور کانادا وجود دارد و این کشور یکی از با سوادترین کشورهای دنیا شناخته می‌شود. کانادا یکی از انتخاب‌ های خیلی خوب برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور می‌ باشد. گرچه تحصیل در کانادا ارزان نخواهد بود اما در مقایسه با کشورهای هم سطح خود یعنی امریکا و انگلستان و استرالیا و نیوزلند و برخی از کشورهای اروپایی میتوان گفت ارزانترین نرخ را دارد.

باز هم تاکید میکنیم تحصیل در کانادا ارزان نیست اما در مقایسه با کشورهای همسطح ارزانتر از آنها می باشد. یک نکته مهم در مورد تحصیل پزشکی در کانادا این است که آزمون در سال چهارم علوم پایه برگزار می شود و چنانچه فرد موفق به قوبلی در این آزمون نشود به او یک لیسانس علوم پایه تعلق میگیرد که شانس کاریابی او حتی با این مدرک نیز بالا میباشد.

تحصیل پزشکی در روسیه

کشور روسیه یکی دیگر از گزینه‌های مورد نظر برای تحصیل پزشکی در خارج می‌ باشد. دانشگاه‌ های زیادی در زمینه تحصیل رشته پزشکی در کشور بزرگ روسیه قرار دارد. نکته قابل توجه در مورد دانشگاه‌ های مورد تأیید روسیه توسط ایران این است که این دانشگاه‌ ها همیشه دچار تغییرات زیادی می‌ شوند، بنابراین متقاضیان باید در انتخاب دانشگاه مورد نظر در کشور روسیه دقت فرمایند و باز در مقایسه با ترکیه میتوان گفت کشور ترکیه هم ارزانتر میباشد و هم اینکه پیچیدگی های اخذ ویزا را ندارد و شانس قبولی نیز در کشور ترکیه بالاتر میباشد و میزان دانشگاه های مورد تائید ترکیه نیز بیشتر میباشد.

یک نکته منفی در مورد روسیه این است که ظاهرا اعمال خلاف قانون نیز در این کشور به چشم می خورد و مافیای پزشکی نیز در این کشور مشاهده می شود.

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل  در کشور مجارستان که عضو اتحادیه اروپا می‌ باشد، هزینه کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد و یک گزینه مناسب برای تحصیل پزشکی می‌ باشد. متقاضیان در باب تحصیل پزشکی در مجارستان به این نکته که بعد از پذیرش تحصیلی در این کشور می‌ توانند برای تحصیل پزشکی به اتریش منتقل شوند، باید توجه کنند. مدرک دانشگاهی این کشور، مورد قبول بسیاری از دانشگاه‌ های اروپایی می‌ باشد همچنین با ویزای شنگن که مزیت بزرگی است می‌ توانید براحتی به کشورهای اروپایی مهاجرت فرمایید. جهت کسب اطلاعات دقیق در مورد تحصیل پزشکی در مجارستان به مقاله مورد نظر رفته و دقیق ترین اطلاعات تحصیل مجارستان را کسب کنید.

هزینه تحصیل پزشکی در خارج از کشور

در زیر کشورهایی را که ایرانیان بیشتر جهت تحصیل پزشکی انتخاب میکنند را ذکر میکنیم.

 نام کشور مورد نظر هزینه تحصیل پزشکی (سالانه)
ترکیهسالانه حدود ۴۰۰۰ دلار
روسیهسالانه حدود ۵۰۰۰ دلار
مجارستانسالانه حدود ۷۰۰۰ یورو
کانادا سالانه حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا
امریکاسالانه حدود ۲۰۰۰۰ دلار امریکا
انگلستانسالانه حدود ۲۲۰۰۰ پوند

تحصیل پزشکی در اتریش و آلمان

متقاضیان می‌توانند در مقطع تحصیلی دبیرستان برای تحصیل پزشکی اقدام کنند و بعد از اتمام این دوره به آسانی وارد دانشگاه‌ های پزشکی این کشور شوند. این مورد از ویژگی‌ های خاص تحصیل پزشکی در کشورهای اتریش و آلمان است. این نوع پذیرش رایگان بوده و یا دارای هزینه بسیار پایینی است یک فرصت خوب برای نوجوانان با استعداد ایرانی است. برای پذیرش تحصیل پزشکی در کشورهای اتریش و آلمان باید در آزمون ورودی این دانشگاه‌ ها قبول شوید. قبولی در کنکور ایران اهمیتی ندارد و اگر در ایران به تحصیل پزشکی پرداخته‌اید، می‌توانید بعد از قبولی در دانشگاه‌ های این دو کشور برای تطبیق واحدها اقدام کنید.

در سالهای اخیر به ترتیب کشورهای زیر بیشترین دانشجو را جهت تحصیل پزشکی به سمت خود جذب کرده است:

 • ترکیه
 • مجارستان
 • روسیه
 • کانادا
 • آلمان
 • اتریش
 • امریکا
 • انگلستان

در دو کشور آلمان و اتریش، تحصیل در رشته‌ های دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی رایگان است. باتوجه به اینکه دانشگاه مورد نظر در اتریش یا آلمان قرار دارد، مبلغی بین ۳۵۰ تا ۷۰۰ € برای هر ترم نیاز است. یک فرصت بسیار مناسب برای فرزندان شما، تحصیل در مقطع دبیرستان جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور به حساب می‌آید.

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *