مهاجرت

در عصر حاضر به دلیل پیشرفت روزافزون تکنولوژی و شبکه های ارتباطی مردم از سراسر جهان می توانند از کیفیت و شیوه زندگی سایر انسان در نقاط مختلف اطلاع کسب کنند. از این رو، به مقایسه زندگی خود با  هم نوعان خود می پردازند. در سال های اخیر شاهد حجم بالا و بی سابقه جابجایی و کوچ خودخواسته مردم از شرق به غرب عالم هستیم ،

  • به راستی انگیزه آن ها چیست؟
  • چطور می توان این کار را به صورت اصولی و با هدف انجام داد و به عنوان فرصت به آن نگاه کرد؟

انگیزه مهاجرت

مهاجرین به شکل کلاسیک به چند دسته کلی تقسیم می شوند. مهاجرت با انگیزه تحصیل، پناهندگی، سرمایه گذاری و مهاجرت متخصصین را می توان عمده گروه های مهاجرین دانست. اما تقریبا انگیزه کلی همه گروههای یاد شده مشترک است. و آن چیزی نیست جز فرار از فقر حاکم بر بخشهای وسیعی از کشورهای آسیایی و زندگی در جوامع نسبتا مترقی، قانونمدار و توسعه یافته به جهت پیشرفت شغلی و بهره مندی از آزادی و امنیت اقتصادی و اجتماعی. البته نقش چشم و هم چشمی و عقب نماندن از قافله را هم باید در خصوص بسیاری از مهاجران، از جمله مهاجران وطنی در ایران اضافه کرد.

روش های مهاجرت

هر روش مهاجرتی که تا امروز نام آن را شنیده‌اید، در یکی از این دو دسته قرار می گیرد:

  1. ویزا (Visa)
  2. اقامت (Residence Permit)

به این معنی که از ابتدا یا به شما ویزا می دهند و یا کارت اقامت برای شما صادر می گردد. اما امکان ندارد از ابتدا به شما پاسپورت بدهند.

اخذ ویزا معمولاً هزینه کمتری دارد و شانس دریافت آن بستگی زیادی به صلاحیت های فردی متقاضی (تحصیلات، سن، سابقه کار، سطح زبان و…) دارد. اخذ ویزا مناسب ترین راهکار برای افراد واجد شرایط می باشد. اما افرادی که به دنبال روش های مطمئن تر با شانس قبولی بالاتری هستند، بهتر است به دنبال روش هایی باشند که از ابتدا به آنها اقامت اعطا شود.

روش هایی که به شما از ابتدا، ویزا می‌دهند:

حال که با تعریف ویزا آشنا شدیم و به مزایا و معایب آن اشاراتی کردیم، با ۳ روشی آشنا خواهیم شد که از ابتدا به شما ویزا می دهند.

۱ویزای کار

ویزای کار در کشورهای حوزه ی شنگن به افرادی داده می شود که حتما ۴ شرط اصلی را داشته باشند: ۱- حداقل مدرک تحصیلی دانشگاهی، ۲- سابقه کاری ترجیحا با بیمه تامین اجتماعی (حداقل ۲ سال)، ۳- مدرک زبان، ۴- دعوتنامه کاری معتبر.

بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، اتریش، سوئد، فرانسه صادر می گردد.

۲ویزای جستجوی کار:

اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما فقط دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولاً در کشورهای آلمان و اتریش انجام می شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می کند.

۳ویزای تحصیلی:

این روش محبوب ترین روش  در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.

اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت تر و بسیار ارزان تر از آمریکا، استرالیا و کانادا می باشد. اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس شما زیاد خواهد بود. بیشتر متقاضیان ویزای تحصیلی به علت نقص در مدارک رد می شوند.

۴ویزای دوره زبان

اگر به دنبال تحصیل در اروپا می باشید اما سطح زبان شما بالا نیست می توانید در بعضی از کشورهای اروپایی، دوره زبان بگذرانید. این روش یک راه سریع و مطمئنی برای ورود به اروپا می باشد. پس از اتمام دوره زبان می توانید بدون مراجعت به کشور خود، در همان اروپا ویزای خود را به ویزای دیگری (مثلاً تحصیلی) تبدیل کنید. این روش در کشورهای مجارستان و فرانسه بهترین شرایط را در حال حاضر (شرایط ۲۰۲۰) دارد.

روش هایی که از ابتدا به شما، اقامت می دهند (مناسب خانواده ها):

روش هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانوادتان اقامت موقت (شهروندی) داده می شود، در دو نوع با سرمایه گذاری و بدون سرمایه گذاری قرار می گیرند. همانطور که گفته شده اقامت موقت (TRP) پس از ۵ سال به اقامت دائم (PR) تبدیل می شود.

  • روشهای اقامتی با سرمایه گذاری (خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و سپرده بانکی)
  • ثبت شرکت (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری)
  • ( تمکن مالی )روش اقامتی بدون سرمایه گذاری

برای متقاضیان زیر ۳۰ سال روش های تحصیلی، متقاضیان زیر ۴۰ سال ویزای کاری و برای خانواده ها روش های اقامتی (ثبت شرکت، خرید ملک و) توصیه می گردد.

سؤالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: مشخصا چه روشی هایی مناسب من و خانواده من است؟

در مقالات آینده به صورت تخصصی و جداگانه به بررسی راه کارهای اصولی و روش های مختلف مهاجرت و اپلای می پردازیم.

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *