تحصیل در کانادا

برای کسانی که به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا در یکی از پیشرفته ترین کشورها هستند، تحصیل در کانادا می تواند مدنظر باشد. هم اکنون ۱۳۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در کانادا می باشند. با در نظر گرفتن سطح کیفی دانشگاه های کشور کانادا و همچنین استانداردهای مطلوب زندگی در این کشور، جای تعجب نیست که سالانه بر تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور افزوده می شود.

کشور کانادا دارای ۲۶ دانشگاه در رنکینگ های برتر است که از این تعداد ۳ دانشگاه معمولا در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا و ۱۰ دانشگاه در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرند.

 طول دوره کارشناسی در کشور کانادا بسته به دانشگاه محل تحصیل ۳ تا ۴ سال می باشد و در کارشناسی ارشد بین ۱ تا ۳ سال بسته به رشته تحصیلی، زمان می برد. مراکز آموزشی در کانادا عبارتند از:

 • کالج ها
 • دانشگاه ها ( با ارائه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دوره های تحقیقاتی)
 • مدارس فنی، هنر و علمی کاربردی ( با صدور مدارک دیپلم و لیسانس و گواهینامه فنی)

دانشگاه های کانادا توسط دولت محلی اداره می شوند و در انجام امور مربوط به نحوه آموزش تفاوت هایی وجود دارد.

مقاطع تحصیلی در کانادا

مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی ۴-۳ انگلیسی – فرانسوی پیش دانشگاهی +  (5.5) 6   IELTS
کارشناسی ارشد ۲-۱ انگلیسی – فرانسوی کارشناسی +  (6) 6.5   IELTS
دکترا ۳ انگلیسی کارشناسی ارشد + خلاصه پروپوزال + (۶٫۵) ۷   IELTS

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking World Rank University
۱ ۲۰ University of Toronto
۲ ۲۹ University of British Columbia
۳ ۶۰ Simon Fraser University
۴ ۶۰ McGill University
۵ ۷۱ University of Alberta
۶ ۱۱۳ University of Waterloo
۷ ۱۱۷ University of Calgary
۸ ۱۴۰ McMaster University
۹ ۱۴۴ Université de Montréal
۱۰ ۱۹۵ York University
۱۱ ۱۹۶ University of Western Ontario
۱۲ ۲۰۱ Université d’Ottawa / University of Ottawa
۱۳ ۲۰۶ University of Victoria British Columbia
۱۴ ۲۲۲ Université Laval
۱۵ ۲۲۷ Queen’s University Kingston
۱۶ ۲۳۹ Dalhousie University
۱۷ ۲۶۹ University of Manitoba
۱۸ ۲۹۱ University of Saskatchewan
۱۹ ۳۴۹ University of Guelph
۲۰ ۳۵۷ Université du Québec Montréal
۲۱ ۳۶۵ Université de Sherbrooke
۲۲ ۳۷۵ Concordia University Montréal
۲۳ ۳۹۴ Carleton University
۲۴ ۴۵۳ Memorial University of Newfoundland
۲۵ ۵۲۴ Ryerson University
۲۶ ۶۲۲ University of New Brunswick
۲۷ ۶۲۵ University of Windsor
۲۸ ۷۰۸ University of Regina
۲۹ ۷۱۶ École Polytechnique de Montréal
۳۰ ۷۷۴ Brock University
۳۱ ۸۸۷ University of Lethbridge
۳۲ ۸۹۴ Wilfrid Laurier University
۳۳ ۱۰۳۸ Lakehead University
۳۴ ۱۰۷۶ University of Winnipeg
۳۵ ۱۱۰۲ Université du Québec Chicoutimi

دوره های کارشناسی در کانادا

مدارک تحصیلی در مقطع کارشناسی در بیشتر دانشگاه های کانادا و آمریکا، مورد تایید سایر کشورها می باشند. شرایط گرفتن پذیرش و سیستم آموزشی در دانشگاه های آمریکا و کانادا بسیار نزدیک به هم می باشد. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با حداقل معدل ۱۴ یا بالاتر داشته باشند. آن دسته از کسانی که دوره پیش دانشگاهی را تمام نکرده اند، ممکن است بتوانند در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند با این شرط که تعدادی از دروس اصلی دوره پیش دانشگاهی را قبل از شروع دوره کارشناسی بگذرانند.

برای پذیرش در برخی از رشته ها مانند Mechanical Engineering حداقل معدل ۱۵ نیاز است. برای اخذ پذیرش غیر شرطی در مقطع کارشناسی (Unconditional Admission) داشتن یکی از مدرک زبان انگلیسی زیر ضروری می باشد:

 • مدرک دیپلم با حداقل ۳ سال تحصیل و با معدل حداقل ۱۵
 • statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی
 • مدارک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 80; CBT: 220; PBT: 550)

در برخی از دانشگاه ها، اگر متقاضی دارای تمامی شرایط لازم را برای اخذ پذیرش دارا باشد و یکی از مدارک زبان بالا با نمره پایین تر از حدنصاب داشته باشد، می تواند همچنان پذیرش غیر مشروط گرفته اما باید یک ترم زبان بگذراند.

اما اگر متقاضی دارای هیچ گونه مدرک زبان نباشد، می بایست پذیرش مشروط ( Admission Conditional) گرفته و ابتدا دوره های زبان دانشگاه را بگذراند. طول این دوره زبان وابسته به سطح زبان متقاضی می باشد و ممکن است بین یک تا دو ترم تحصیلی زمان ببرد.

دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

پس از بررسی وضعیت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و نکاتی که در این زمینه بیان شد، در ادامه به تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد پرداخته می شود.

جدای از بحث ادامه تحصیل در کالج و فواید شغلی آن، اگر بنا باشد برای دریافت یک مدرک تحصیلی دانشگاهی دیگر اقدام شود آن مقطع، دوره کارشناسی ارشد خواهد بود. زیرا با بهبود شرایط کاریابی توسط این مدرک تحصیلی، احتمال یافتن کار مرتبط برای متقاضی بالا می رود.

همانطور که گفته شد در کانادا تحصیلات عالی به سه بخش مختلف کالج، دانشگاه و مدارس فارغ التحصیلی تقسیم بندی می شوند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را دارند باید در دانشگاه یا مدارس فارغ التحصیلی ثبت نام نمایند. لازم بذکر است با ثبت نام در کالج نمی توان وارد دوره ارشد شد.

انجمن های CAGS و ACES شورای اداره کننده دوره های ارشد هستند. این دو انجمن ۴۴ دانشگاه، ۳ آژانس تحقیقاتی فدرال، ۲ مدرسه فارغ التحصیلی در سطح ملی را در برمی گیرند.

مدارس فارغ التحصیلی و آژانس های تحقیقاتی قسمتی از هزینه های دانشجویان خارجی را تحت عنوان بورسیه برای راهیابی آنها به دوره ارشد تامین می کنند. همچنین در روند انجام پروژه های تحقیقاتی حمایت های لازم را از دانشجویان به عمل می آورند.

معیارهای ورود به دوره ارشد

 • برای ورود به دوره ارشد دانشجو می بایست مدرک کارشناسی مرتبط را با معدل بالای (B+) اخذ کرده باشد.
 • دریافت نامه تاییدیه از دانشگاه قبلی با ذکر مهارت های دانشجو مورد نیاز است. حتی ممکن است در برخی شرایط دانشگاه یک پیشنهاد تحقیقاتی از دانشجو طلب نماید.
 • دانشجویانی که زبان انگلیسی زبان اولشان نیست، باید آزمون مرتبط با مهارت زبان انگلیسی را با موفقت گذرانده باشند.

مقررات دوره کارشناسی ارشد

 • این دوره در کانادا به طور معمول یک یا دو ساله است، ولی دوره های تکمیلی حرفه ای ممکن است تا سه سال به طول انجامند. لازم به توضیح است که دوره های ارشد ترکیبی از آموزش تئوری و کار عملی در قالب پروژه های تحقیقاتی می باشند که این موضوع تلاش بسیار را از سوی دانشجو طلب می کند.
 • دانشجویان در آخر دوره باید پایان نامه ای در زمینه تحقیقاتی خود آماده و از آن دفاع نمایند.
 • فارغ التحصیلان این مقطع می توانند مستقیما وارد مقطع دکترا شوند، این دسته از دانشجویانی واجد شرایط برای دریافت بورسیه وابسته به دانشگاه مورد نظر هستند.

دکترا در کانادا

استقبال دانشجویان بین المللی از تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا روز به روز در حال افزایش است. کیفیت آموزش بالا، هزینه های نسبتا پایین و امکانات مدرن، کانادا را تبدیل به یکی از کشورهای مناسب جهت تحصیل در مقطع دکترا کرده است. دولت این کشور نیز به خوبی از اهمیت جذب دانشجو در این مقطع مطلع است، به همین دلیل بورسیه های بسیاری برای دانشجویان این مقطع تحصیلی درنظر گرفته است.

دوره های دکترا در دانشگاه های کانادا

روند پذیرش

دانشجویان مقطع دکترا مانند دانشجویان سایر مقاطع تحصیلی ملزم به رعایت استانداردهای لازم جهت اخذ پذیرش هستند.

متقاضی مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد، ریزنمرات این مقطع و مهارت های تحقیقاتی خود را ارائه نماید.

همچنین ارائه پیشنهاد تحقیقاتی، نمرات دانشگاهی و آکادمیک بالا، نامه رفرنس، نمونه مقاله و نمره  GREبرای ورود به این مقطع الزامی می باشد. علاوه بر این موارد متقاضی باید در زمینه رشته تخصصی خود نمرات ممتاز کسب کرده باشد.

دانشگاه های انگلیسی و فرانسوی زبان هرکدام خواستار نمره قبولی در آزمون زبان موردنظر خود هستند.

یکی از بزرگترین مزایای تحصیل این مقطع در کانادا انعطاف دوره های آموزشی می باشد. به طوریکه در برخی موارد امکان ورود مستقیم از مقطع کارشناسی به دوره دکترا وجود دارد.

جزئیات دوره های آموزشی

دوره های PhD عموما بین ۴ تا ۶ سال و حداکثر ۷ سال به طول می انجامند. طبق قانون دو سال اول برای گذراندن دوره های تئوری کلاسی صرف می شود. سپس با گذراندن آزمون های پایان ترم این دوره دانشجو رسما وارد مقطع PhD می شود. ۲ تا ۴ سال بعدی صرف پروژه های تحقیقاتی می شود که بیشترین زمان را از دانشجویان می گیرد. در انتها نیز ارائه رساله دکترا الزامی می باشد. رساله دکترا برخی اوقات باید با استادان و دانشجویان دیگر دانشگاه ها به بحث گذاشته شود و دانشجو می بایست از موضوع تحقیقاتی خود دفاع نماید و در صورت موفقیت مدرک دکترا به دانشجو اعطا می شود.

کمک های مالی

 تقریبا تمام دانشجویان دکترا در مشاغلی داخل یا خارج از دانشگاه مشغول به کار هستند. اما سازمان ها و دانشگاه های معدودی در کانادا هستند که اجازه بیش از ۱۰ ساعت کار را به دانشجویان نمی دهند.

تامین بخشی از هزینه های این مقطع می تواند به صورت یک جایزه باشد که ممکن است تا چهار سال اول هزینه شهریه را تامین نماید.

علاوه بر این درآمدها دانشجویان دوره دکترا می توانند تحت نظارت دانشکده و گروه آموزشی خود مشغول تدریس شوند تا بتوانند از این طریق بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند. لازم به توضیح است که در کانادا دانشگاه های معدودی دانشجویان را به طور کامل بورسیه می کنند.

در صورت تعویق پرداخت شهریه تحت شرایط خاص، دانشگاه برای کمک به دانشجو تمهیداتی همانند تمدید مهلت پرداخت را درنظر می گیرد.

هزینه زندگی در کانادا

شهریه دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی در دوره های تمام وقت به شرح زیر است (به غیر از دانشجویان رشته های پزشکی)

  مقطع کارشناسی (یک سال تحصیلی) $ مقاطع تحصیلات تکمیلی (یک سال تحصیلی) $
نیو فند لند و لبرادور ۹,۰۰۰ – ۱۰,۰۰۰ ۱۶,۰۰۰ – ۲۰,۰۰۰
نوا اسکوچیا ۹,۰۰۰ – ۱۴,۰۰۰ ۱۴,۰۰۰ – ۱۹,۰۰۰
نیو برونزویک ۹,۰۰۰ – ۱۵,۰۰۰ ۱۴,۰۰۰ – ۱۶,۰۰۰
کبک ۱۵,۰۰۰ – ۱۷,۰۰۰ ۱۴,۰۰۰ – ۲۴,۰۰۰
اونتاریو ۱۰,۰۰۰ – ۲۶,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ – ۲۶,۰۰۰
منیتوبا ۷,۰۰۰ – ۱۴,۰۰۰ ۱۲,۰۰۰ – ۲۲,۰۰۰
ساسکوچوان ۱۳,۰۰۰ – ۱۶,۰۰۰ ۱۲,۰۰۰ – ۲۳,۰۰۰
آلبرتا ۱۰,۰۰۰ – ۱۸,۰۰۰ ۱۰,۵۰۰ – ۲۱,۵۴۶
بریتیش کلمبیا ۱۱,۰۰۰ – ۲۲,۰۰۰ ۱۲,۶۰۰ – ۳۳,۶۶۷

هزینه زندگی

هزینه های زندگی در کشور کانادا در شهرها و ایالت های مختلف، متفاوت است. اما مجموعا هزینه ها برابر با عموم هزینه ها در کشورهای توسعه یافته است. در زیر چند نمونه از میزان هزینه ها را مشاهده می کنید. (هزینه ها به دلار کانادا می باشد)

شیر (یک لیتری) ۲ دلار تخم مرغ ۱۲ عدد ۳ دلار سیب زمینی ۴٫۵ کیلو ۵ دلار
خرید سوپری برای یک نفر در یک ماه ۲۵۰-۳۵۰ دلار بنزین یک لیتر ۱٫۵ دلار قهوه یک فنجان ۲ دلار
هزینه حمل و نقل عمومی یک مسیر ۲٫۵ تا ۳ دلار هزینه رستوران ۱۵-۳۰ دلار هزینه فست فود ۵-۱۰ دلار
آب جو ۵-۷ دلار سینما ۱۳-۲۰ دلار اینترنت پرسرعت یک ماه ۴۰ دلار
هزینه تلفن همراه یک ماه ۵۰-۷۰ دلار  

بخش عمده هزینه ای که دانشجویان خارجی در کانادا باید متقبل شوند هزینه مسکن، خوراک و حمل و نقل می باشد. همانطور که بارها گفته شد با توجه به شهر یا استان محل زندگی، این هزینه ها متفاوت هستند و گزینه های مختلفی پیش روی دانشجویان قرار دارد. خوراک به طور کلی از اروپا ارزان تر است، مخصوصا اگر مناطق حومه ای جهت زندگی انتخاب شود. برای حمل و نقل عمومی نیز بلیط های ماهانه با قیمت ۷۵ تا ۱۲۰ دلار در اختیار مسافران می باشد. تهیه بلیط اتوبوس با تخفیف دانشجویی نیز امکان پذیر است. هزینه متوسط اجاره خانه نیز به شرح جدول زیر است.

مقایسه هزینه ماهانه اجاره آپارتمان دو خوابه در شهرهای مختلف کانادا (دلار کانادا)

آلبرتا، کالیاری ۱,۲۵۰ بریتیش کلمبیا، ونکوور ۱,۲۶۵ انتاریو، تورانتو ۱,۱۶۰
آلبرتا، ادمونتون ۱۱۰۰ انتاریو، اتاوا ۱۱۰۰ بریتیش کلمبیا، ویکتوریا ۱۰۵۰
بریتیش کلمبیا، کلوونا ۹۵۰ نوا اسکوچیا، هالی فکس ۹۵۰ منیتوبا، وینیپگ ۹۰۰
بریتیش کلمبیا، کملوپس ۸۵۰ انتاریو، ثاندربی ۸۵۰ ساسکوچوان، ساسکاتون ۸۵۰
پرنس ادوارد آیلند، شارلوت تون ۸۵۰ کبک، مونترئال ۸۰۰ کبک، کبک سیتی ۸۰۰
نیو فند لند، سینت جانز ۸۰۰  

شرایط اخذ پذیرش در کانادا

در قسمت های قبلی توضیحات کامل جهت اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه شد. در ادامه بیشتر در مورد دریافت بورسیه تحصیلی توضیحاتی ارائه می شود.

جهت استفاده از بورسیه تحصیلی کشور کانادا متقاضیان باید این نکته را واقف باشند که بسیاری از دانشگاه های این کشور برنامه های فاند، کمک تحصیلی و بورس برای دانشجویان خارجی دارند (Scholarships, grants, bursaries).

مدل های مختلف بورسیه تحصیلی در کشور کانادا بر اساس شرایط درسی و تحصیلی متقاضی بوده و توسط منابع دولتی، شرکت های خصوصی یا دانشگاه ها ارائه می شوند و به این نوع اسکولارشیپ ها اصطلاحا فلوشیپ هم گفته می شود. برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی، متقاضی باید دارای صلاحیت های علمی همانند معدل بالا، مقاله و گاها نمره زبان انگلیسی یا GRE مناسب باشد.

Grants و bursariesمربوط به مواقعی هستند که دانشجو نیاز مالی داشته باشد و از منبعی به آنها کمک می شود. در این گونه موارد دیگر صلاحیت های علمی دانشجو مد نظر نمی باشد. این نوع کمک هزینه ها به ندرت برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود.

نکته حائز اهمیت این است که هر سه نوع فاند تحصیلی در کانادا که در بالا بیان شد، نیاز به باز پس دادن ندارند.

انواع فاند تحصیلی در کانادا

 • بورسیه های کشور مبدا (که خب برای ما در ایران بسیار محدود است)
 • کمک هزینه تدریس TA Teaching Assisstantship
 • فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA
 • بورسیه دانشگاهی برای دوره های مستر و دکتری Bursaries
 • بورسیه خارج ازدانشگاه مانند (Vanier Canada Graduate Scholarships): این بورس تحصیلی سالانه به ۵۰۰ دانشجوی کانادایی یا بین المللی به مبلغ ۵۰ هزار دلار اعطا می شود و فقط مربوط به دوره دکتری است.
 • Trudeau Foundation Doctoral Scholarships: این بورس تحصیلی سالیانه به ۱۵ متقاضی دوره دکترا اعطا می شود و مبلغ کل آن ۶۰ هزار دلار است.
 • Banting Postdoctoral Fellowships: این بورس تحصیلی نیز نوعی فلوشیپ بوده و سالانه ۷۰ هزار دلار می باشد که به ۷۰ دانشجوی دوره های پست دکتری در مدت دو سال اعطا می شود.
 • Canadian Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Scholarships: این بورس کمک هزینه تحصیل برای دانشجویان حوزه Commonwealth است که نوآور هستند و به مدت دو سال پرداخت می شود.
 • Foreign Affairs, Trade, and Development Canada (DFATD)’s International Scholarships Program: این بورسیه نیز سالیانه به ۹۰۰ متقاضی اعطا می شود.

ویزای دانشجویی کانادا

کلیه متقاضیانی که مایل به تحصیل در کانادا هستند باید قبل از آمدن به کشور کانادا ویزای دانشجوئی خود را اخذ کنند. این امر شامل حال اتباع آمریکا، دارندگان کارت سبز آمریکا، اتباع اروپا و غیره نیز می‌شود.

پس از اینکه نامه پذیرش (اعلامیه مربوط به پذیرش در یکی از مراکز آموزشی کانادا) به دست متقاضی رسید باید به سفارت کانادا نامه نوشته و تقاضای اخذ ویزای دانشجوئی کند (ساپورت مالی، نداشتن منع ورود مثل امنیتی یا پزشکی در زمان مراجعه به سفارت الزامی است). پس از طی مراحل اداری دفتر دانشجوئی سفارت کانادا در تهران نامه‌ای مبنی بر موافقت با درخواست صدور ویزای دانشجوئی صادر می کند. این نامه به همراه نامه پذیرش در فرودگاه یا بندر ورودی به کانادا به مسئول ویزا ارائه می‌شود. مأمور ویزا در کانادا سند اصلی (ویزای دانشجوئی) را صادر می‌کند. این نامه و پاسپورت همواره باید همراه دانشجو باشد. توصیه می‌شود که از این نامه و پاسپورت رونوشت تهیه شود.

ویزای دانشجویی برای دوره‌های زبان (بیش از ۳ ماه)، دوره های دبستان، دبیرستان، کالج، دانشگاه ها و یا هر آموزشگاه حرفه‌ای که مدرک معتبر صادر می‌کند مورد نیاز خواهد بود. اگر چنانچه متقاضی فقط قصد گذراندن دوره ۱۲ هفته‌ای زبان در کانادا را داشته باشد فقط به ویزای توریستی احتیاج خواهد داشت. اجازه یا ویزای دانشجویی به طور معمول برای مدت تحصیلات در کانادا صادر می‌شود ولی بعضی وقت‌ها بر مبنای سالانه صادر می‌شود. این ویزا قابل تمدید بوده و می‌بایست فرم تقاضای مربوطه از دفتر خدمات برای دانشجویان خارجی در دانشگاه یا کالج مربوطه اخذ شود. همچنین باید برای تمدید ویزای دانشجوئی حداقل ۲ ماه قبل از انقضاء تاریخ ویزا اقدام شود.

برخی ایالتها در کشور کانادا نظیر بریتیش کلمبیا و آلبرتا، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار می دهند. برخی نظیر کبک، اسکاتیا و انتاریو، این دانشجویان را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار نمی دهند و دانشجوبان ملزم به استفاده از شرکتهای بیمه خصوصی هستند. دانشجویان بین المللی دانشگاههای انتاریو به غیر از دانشگاه وینزور باید در طرح بیمه سلامتی دانشگاه (UHIP) ثبت نام نمایند.

در حال حاضر ویزای دانشجویی این امکان را میدهد که دانشجو به صورت پاره‌وقت در داخل دانشگاه کار کند. قوانین جدید اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته در خارج از دانشگاه را به دانشجویان می‌دهد و البته این امر بعد از گذراندن سال اول در دانشگاه می‌باشد. در خلال تحصیلات نیز می‌توان بصورت تمام وقت کار کرد و این شامل تابستان نیز می‌شود. پولی که از این طریق بدست می آید خیلی محدود می‌باشد (حدوداً ساعتی ۶ تا ۷ دلار کانادا). اگر بعد از اتمام تحصیلات دانشجو بتواند کاری در ارتباط با رشته تحصیلی خود پیدا کند و ویزای خود را تمدید نماید، آنوقت می‌تواند برای ۱سال در کانادا به اشتغال بپردازد.

تحصیل در رشته های پزشکی

بعد از مقطع لیسانس ۳ تا ۴ ساله (علوم پایه) یک دوره ۴ ساله (دوره بالینی) باید گذرانده شود که در مجموع طول دوره ۷ الی ۸ سال می باشد. بیشتر دانشکده‌های پزشکی کانادا نیاز به امتحان MCAT و انجام مصاحبه حضوری دارند.

در کشور کانادا دوره ماقبل پزشکی وجود ندارد و بیشتر دانشجویان پس از اتمام دوره لیسانس (علوم پایه) به طور مستقیم وارد دانشکده پزشکی می‌شوند. تحصیلات پزشکی یک دوره بسیار رقابتی می‌باشد و تنها دانشجویان بین المللی که دارای صلاحیت‌های علمی بالائی باشند برای وارد شدن به دانشکده پزشکی پذیرفته می‌شوند (تنها ۹درصد کل متقاضیان را شامل می‌شود).

اولین مدرک کاری پزشکی در کشور کانادا MD نام دارد. دوره رزیدنتی را Post-MD می نامند. امکان تحصیل در دوره پزشکی در این کشور به دو حالت وجود دارد.

 1. متقاضی دارای مدرک لیسانس ساینس (لیسانس شیمی، لیسانس زیست و رشته های مرتبط) باشد.
 2. متقاضی پس از دوره پیش دانشگاهی مستقیم قصد ورود به دوره پزشکی در کانادا را داشته باشد.

با توجه به اینکه ظرفیت دانشگاه ها توسط دولت کانادا تعیین می شود، در هر دو حالت شانس متقاضیان پایین است و فقط ۱۵ درصد متقاضیان پذیرفته می شوند و از این تعداد بیش از ۸۰ درصد آنها دانشجویان سیتیزن یا مقیم کانادا هستند. ۱۷ دانشگاه در این کشور دوره های پزشکی (شامل داروسازی و دندانپزشکی) را ارایه می کنند. گذراندن آزمون ام کت MCAT (Medical College Admission Test) یکی از پیش شرط های ورود به دوره پزشکی در کانادا می باشد.

دندانپزشکی در کانادا

به طور کلی متقاضی دوره دندانپزشکی در کانادا، برای ورود به این دوره ها باید دوره لیسانس ۱ تا ۳ ساله را گذرانده باشد و همچنین در آزمون ورودی دندانپزشکی (آزمونDental Aptitude Test DAT) قبول شوند تا بتواند در یکی از دوره های زیر وارد شوند.

 1. (DMD) (Doctor of Dental Medicine)
 2. (DDS) (Doctor of Dental Surgery)

برای ورود به مقطع فوق لیسانس دندانپزشکی در کشور کانادا باید متقاضی دارای مدرک DDS یا DMD باشد و برای ورود به دوره دکترای دندانپزشکی باید دارای مستر دندانپزشکی باشد.

تحصیل در رشته های حقوق

تحصیل رشته حقوق در کانادا مانند بسیاری از کشورها سیستم منحصر به خود را دارد. برای تحصیل در این رشته متقاضی باید دارای دیپلم دبیرستان باشد. بیشتر متقاضیان حقوق پیش از ورود به این رشته در کانادا، دوره کارشناسی در رشته دیگری را می گذرانند. برای ورود به دانشگاه های کشور کانادا در رشته حقوق باید آزمون LSAT را گذراند. حداقل نمره مورد قبول ۱۵۰ بوده و این آزمون ۴ بار در سال برگزار می شود. در زیر مراحل تحصیلی و کاری این رشته در کانادا را به طور خلاصه شرح می دهیم. اگر متقاضی قصد دارد به عنوان وکیل در کانادا فعالیت کند، باید این پروسه را سپری کند.

 • گذراندن دوره لیسانس حقوق L.B (JD): این دوره به طور معمول سه تا چهار سال طول می کشد. ۲۵ دانشگاه در کشور کانادا دوره حقوق را ارائه می کنند. ۶ دانشگاه در انتاریو هستند.
 • داشتن نمره LSAT و لیسانس (در هر رشته ای) برای دریافت ادمیشن بسیار مهم هست.
 • تحصیل در دوره فوق لیسانس حقوق (The Master of Laws)LLM : ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس حقوق در کانادا معمولا یک تا دو سال می باشد و ورود به آن بسیار رقابتی است. دوره فوق لیسانس میتواند با تز یا بدون تز باشد. همچنین دوره های یک ساله صرفا کاری نیز در فوق لیسانس ارائه می شود و هدف آنها تعلیم گرایش مشخصی از حقوق میباشد.
 • تحصیل در دوره دکتری حقوق (The Doctor of Juridical Science)SJD : ادامه تحصیل در دکترای حقوق در کانادا سه ساله بوده و بیشتر برای متقاضیانی مطلوب است که هدف تدریس در دانشگاه را دارند.

وکالت در کانادا

 1. گذراندن حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی یا کالج بعد از دیپلم دبیرستان. این دوره می تواند در هر رشته ای باشد و هیچ محدودیتی ندارد.
 2. شرکت در آزمون LSAT
 3. گذراندن دوره لیسانس حقوق در کاناداL.B یا همان JD
 4. یک سال دوره کاروزی را زیر نظر وکیل (Articling). در استان انتاریو به جای آرتیکل دوره Law Practice Program (LPP) که در دانشگاه رایرسون و دانشگاه اتاوا برگزار می شود
 5. متقاضی در هر استانی که قصد فعالیت دارد باید در آزمون بار Bar شرکت کند و قبول شود.

آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا بسته به مناطق مختلف بسیار متفاوت است به طوری که منطقه به منطقه و فصل به فصل با یکدیگر فرق دارد. در شمال کانادا تنها برای چند ماه هوا به بالای صفر درجه می‌رسد و بیشتر مردم کانادا در مرزهای جنوبی کشور زندگی می‌کنند. در این مناطق فصل بهار معتدل، تابستانها گرم و پائیز دلپذیر است که حداقل ۷ ماه از سال را شامل می‌شود. البته بدن انسان به راحتی با هرگونه آب و هوا خود را تطبیق خواهد داد همچنین کلیه ساختمان‌ها و وسایل حمل و نقل از سیستم‌های گرمایشی مناسب برخوردار می‌باشند.

ساحل غربی ـ بریتیش کلمبیا

می توان گفت ساحل بریتیش کلمبیا از بهترین آب و هوا در کانادا برخوردار است. همچنین شهرهای پرجمعیت کانادا یعنی ونکوور و ویکتوریا از تابستانهای خشک و معتدل و زمستانهای بارانی برخوردار می‌باشند. حتی برف نیز به ندرت در این نواحی می‌بارد.

فلات چمنزار Manitoba , Saskatchewan – Alberta

فلات چمنزار کانادا از کوه های راکی به دریاچه بزرگ (Great lakes) امتداد پیدا می‌کند. در منطقه زمستان های سرد و تابستان‌های گرم متداول می باشد. باران های بهاره و پائیز خشک باعث می‌شود تا شرایطی فراهم شود که فلات چمنزار را به یکی از نواحی حاصلخیز برای رشد غلات جهان تبدیل کند.

کبک و اونتاریو

شمال اونتاریو، مونترال و اوتاوا هوایی مشابه فلات چمنزار دارند. بیش از نیمی از جمعیت کانادا نزدیک به Great lakes یا در حاشیه رودخانه سنت‌لورنس زندگی می‌کنند. در جنوب اونتاریو تابستان ها طولانی تر از مناطق دیگر کانادا می‌باشد. در فصل پائیز روزها آفتابی و مطلوب می‌باشد و شب‌ها خنک می‌باشد.

کانادا حوزه آتلانتیک  New Foundcand، Prince Edward Island، New Brunswick  و Nova Scotia

آب و هوای استان‌های مذکور در ساحل شرقی به واسطه اقیانوس اطلس معتدل می‌باشد. اقیانوس اطلس معمولا به اندازه اقیانوس پاسیفیک گرم نمی‌باشد که این موضوع باعث می‌شود استان‌های آتلانتیک به گرمی بریتیش کلمبیا نباشد اما به اندازه نواحی داخلی کانادا سرد یا خیلی گرم نمی‌شود. در فصل زمستان برف و باران می‌بارد و تابستان ها گرمایی مطلوب دارد که معمولا خیلی گرم نمی‌شوند.

نظرتون در مورد این پست چیه؟

با ستاره های زیر به این پست امتیاز دهید!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

چه حالی میده نفر اول باشی که به این پست رای میدی!

نظرات در مورد “کشور کانادا

 1. اشتراک ها: مهاجرت به کانادا هزینه های کانادا |بهترین روش مهاجرت کانادا | دانی آنی مجله تخصصی مهاجرت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *